Model: Caraya SAFAIR40CEQ
Top: Mahogany
Back/Sides: Mahogany
Neck: Mahogany
Fingerboard: Rosewood w/ MOP “circle” inlays
Bridge: Rosewood w/ Plastic pins
Electronics: Caraya MG-30 3-band EQ, Tuner
Tuners: Black
Truss Rod: 2-way adjustable
Strings: 6-Steel-String
Scale: 650mm
Nut: 43mm
Truss Rod: 2-way adjustable
Weight: 1.8kg (Approximate)
Finish: Mahogany / Satin
Included: Free Gig bag, Picks, Extra String Set, Truss rod key, and 10W Amp (Optional)
A
Instrument Length
1015mm
B
Width of Nut
43mm
C
Body width front
280mm
D
Body width inner
235mm
E
Body width back
380mm
F
Body length
482mm
G
Scale length
650mm
H
Body Thickness front
80mm
J
Body Thickness back
83mm
10W Amp is optional:
Model: GAG10
Output Power : 10W RMS @ 4Ω
Speaker: 6.5"
Controls: Volume, Gain, Drive
Master EQ: Treble, Middle, Bass
Jacks: Input- 6.35 MONO JACK, Headphones- 6.35 STEREO JACK
Dimensions: 9.65" Height x 10.1" Length x 4.13" Width
We're a genuine AUS-based company offering quality items at prices far cheaper than the high street.
Every item is carefully packaged to ensure safe shipment to you.
Enjoy your visit!
Caraya SAFAIR40CEQ 40" Traveler Built-In Pickups/Tuner Acoustic Guitar - Natural